Jak zrobić domowe perfumy?

Potrzebujesz ok. 5 min. aby przeczytać ten wpis
Jak zrobić domowe perfumy?
Lifestyle

Sztuka perfumeryjna wymaga ogromnej wiedzy i doświadczenia. Nie oznacza to jednak, że nie możemy zrobić dobrych domowych perfum. Tworzenie pachnideł, to świetna zabawa, dzięki której skomponujemy niepowtarzalny zapach, idealnie dopasowany do naszych upodobań. Podczas komponowania własnych mieszanek ogranicza nas jedynie wyobraźnia. Jeśli tylko opanujemy niezbędne podstawy, możemy stworzyć zapach bardziej intrygujący niż ekskluzywne markowe perfumy.

Podstawy tworzenia zapachów

Żeby stworzyć domowe perfumy, musimy najpierw zrozumieć ideę nut zapachowych, pochodzących najczęściej z naturalnych olejków eterycznych. Określają one etap, w którym składniki kompozycji stają się najbardziej wyczuwalne.

Nuty głowy – czujemy je jako pierwsze, od razu po użyciu perfum. Są lekkie i świeże oraz ulatniają się najszybciej. Zwykle są to zapachy z poniższych grup:

  • cytrusowe: pomarańcza, cytryna, bergamotka, mandarynka, limonka, grejpfrut, petitgrain;
  • zielone: ogórek, melisa, mięta pieprzowa i zielona;
  • ziołowe: tymianek, lawenda;
  • lekkie owocowe: arbuz, ananas, melon, kaktus;
  • z drzew iglastych: sosna, jodła.

Nuty serca – pojawiają się, gdy perfumy zmieszają się z zapachem naszej skóry. Utrzymują się ponad cztery godziny. Są to z reguły aromaty:

  • kwiatowe: jaśmin, geranium, róża, drzewo różane, gardenia, tuberoza, neroli, fiołek, konwalia, lilia, hiacynt, palmaroza;
  • zielone: rozmaryn, szałwia, jałowiec, cyprys;
  • korzenne: cynamon, kardamon, koper, imbir, goździk.

Nuty bazowe – pomagają stabilizować i utrwalać zapach. Są to wonie najbardziej trwałe, ciężkie i balsamiczne. Dzielą się na grupy, takie jak:

  • drewniana: paczula, cedr, wetiwer, drzewo sandałowe;
  • aromatyczno-słodka: wanilia, miód, kakao, herbata, marcepan, migdały i koniak;
  • balsamiczna – mirra, galbanum, kadzidło.

Dobrze skomponowane domowe perfumy mogą się utrzymywać nawet cały dzień. Powinny zawierać ponad 10% olejków eterycznych, około 80% alkoholu i 10% wody. Komercyjne mieszanki zapachowe z kolei zwykle składają się nawet z kilkudziesięciu nut. Jednak w warunkach domowych powinno się zacząć od jak najmniejszej ich ilości. Wystarczy 4-5 woni, które później będziemy stopniowo urozmaicać. Żeby łatwiej skomponować swój pierwszy zapach, należy mieszać ze sobą olejki eteryczne wg następujących zasad:

  • 10-40% nut górnych
  • 3-70% nut serca
  • 5-10% nut bazowych

Warto mieszać ze sobą zapachy ciężkie i świeże oraz dbać o ich różnorodność. Wtedy będą one najbardziej przypominały komercyjne kompozycje zapachowe. Domowe perfumy możemy stworzyć m.in. zanurzając zioła w alkoholu, który wydobędzie cenne olejki eteryczne. Uzyskamy wtedy tzw. perfumy botaniczne. Łatwiejszym i szybszym sposobem jest skorzystanie z gotowych olejków eterycznych i zapachowych. Jest to rozwiązanie dające najwięcej możliwości.

Jak mieszać kompozycje zapachowe?

Przygotowując domowe perfumy, najlepiej dodawać olejki eteryczne w małych ilościach. Należy na początku wąchać pojedyncze olejki, a potem dopiero sprawdzać je w połączeniu z innymi. Dobrym pomysłem jest aplikowanie ich na płatek kosmetyczny po kropelce, sprawdzenie danego połączenia i notowanie własnych obserwacji oraz użytych proporcji. Po około 30 minutach warto wrócić i ponownie powąchać stworzoną mieszankę, ponieważ wyczuwalna w niej będzie nuta głowy. Natomiast po około 2-4 godzinach pozostanie na płatku jedynie nuta bazy. Używając małych ilości olejków eterycznych, możemy częściej eksperymentować i nie ponieść przy tym dużych kosztów. Przy tworzeniu domowych perfum powinniśmy się kierować przede wszystkim własnymi preferencjami i jedynie wspomagać się nutami zapachowymi.

Domowe perfumy – jak je stworzyć?

Najpopularniejszą postacią perfum są te na bazie alkoholu. Zwykle znajdują się w buteleczkach z atomizerem, ponieważ są najwygodniejsze w użyciu. Do wykonania domowych perfum potrzebny będzie alkohol etylowy 95%, woda destylowana oraz wcześniej stworzona kompozycja zapachowa. Przyda się również szklane naczynie, coś do mieszania i butelka z atomizerem.

Mieszankę wybranych zapachów rozcieńcza się alkoholem, a uzyskany roztwór odstawia się na kilka dni, aby uzyskać stabilny bukiet zapachowy. Następnie dolewa się stopniowo wodę, energicznie mieszając. Jeśli roztwór stanie się mętny, można go przesączyć przez gazę. Kolejnym krokiem jest pozostawienie go w temperaturze pokojowej, żeby mógł dojrzeć, Trwa to zwykle od 3-6 miesięcy, jednak w przypadku domowych perfum można ten okres skrócić do 2-3 tygodni. Po tym czasie należy je chłodzić w lodówce przez 2 dni, a następnie pozostawić do ogrzania w temperaturze pokojowej, najlepiej na 1 dzień. Przed przelaniem do opakowania warto ponownie przefiltrować roztwór.

Tworzenie własnego pachnidła, to świetna i satysfakcjonująca zabawa. Nie jest to wcale takie trudne, jak się wydaje. Wymaga jedynie dobrej intuicji i odrobiny cierpliwości. Warto spróbować, ponieważ zyskamy niepowtarzalny, pasujący do nas zapach. Domowe perfumy mogą wyrażać naszą osobowość, poprawiać nasze samopoczucie oraz przyciągać uwagę otoczenia. Ponadto tworząc je, mamy wpływ na składniki, które się w nich znajdą. Należą one do stosunkowo tanich, więc bez obaw możemy eksperymentować.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*