Zapachy dla mężczyzn różnią się nie tylko kompozycją zapachową, ale także trwałością i przeznaczeniem. Wyróżniamy zapachy trwałe, jak też wody toaletowe i wody kolońskie. Podejmując ostateczny wybór, warto skoncentrować się na tym, jakich efektów oczekujemy. Jak odróżnić perfumy od wody toaletowej?
W świecie zapachów dostępne są produkty o różnym przeznaczeniu: perfumy, wody perfumowane, wody toaletowe i wody kolońskie. Perfumy zawierają około 20%-40% olejków zapachowych. Dodatkowo, zapach uwalnia się stopniowo, według określonego schematu. Lekka nuta głowy odczuwana jest zaraz po spryskaniu skóry perfumami.
Następnie wyczuwalna jest nuta serca, a najdłużej utrzymuje się nuta podstawy. Ta ostatnia nuta zapachowa może być wyczuwalna na skórze nawet kilka dni. Wszystko zależne jest od tego, czy olejki bazy zostały odpowiednio dobrane.
W jaki sposób odbywa się cały ten proces? Marki zatrudniają profesjonalistów wyspecjalizowanych w sprawdzaniu jakości olejków i tworzeniu mieszanin. Olejki pozyskiwane są z wyznaczonych roślin, hodowanych w różnych miejscach świata. Istnieją również olejki zwierzęce, na przykład piżmo i ambra. Akceptowane są także olejki syntetyczne. Wybrane przez profesjonalistę mieszanki zyskują odpowiedni zapach po określonym czasie.
Następnie, mieszane są z wodą i klarowane. W zależności od ilości wody i zawartości olejków, wyróżnić można perfumy i wody perfumowane. Wody perfumowane zawierają 10%-20% olejków. Mimo to, zapach utrzymuje się nawet dwie doby! Zupełnie innym typem kompozycji zapachowych są wody toaletowe i wody kolońskie. Jaka jest różnica między perfumami a wodą toaletową i kolońską?
Wody toaletowe w swoim składzie zawierają 7%-10% olejków. Ich działanie odczuwalne jest do kilku godzin od momentu użycia. Podobna trwałość zapachu uzyskiwana jest w przypadku wody kolońskiej. Woda kolońska zawiera tylko 4%-6% olejków. Tego typu kompozycje powinny być więc używane w celu odświeżenia po kąpieli lub po goleniu.
Woda kolońska przede wszystkim pomaga zahamować drobne krwawienia, dzięki zawartości alkoholu. To, czy mamy do czynienia z perfumami, wodą perfumowaną, wodą toaletową czy też wodą kolońską jest odpowiednio oznaczone na opakowaniu. Skrót EDP oznacza wodę perfumowaną, oznaczenie EDT określa wodę toaletową, natomiast EDC to woda kolońska.
Wszystkie te czynniki mają ogromny wpływ na cenę produktu. Koszty uzyskania olejków i cena współpracy z wykwalifikowanym twórcą perfum są znaczne. Dlatego markowe perfumy i wody perfumowane często odznaczają się wysoką ceną. Przed zakupem warto zapoznać się z opisem poszczególnych nut kompozycji.
Można również odwiedzić perfumerię i przetestować perfumy. W takim wypadku, należy koniecznie pamiętać o umiarze. Jednego dnia, powinno się testować maksymalnie dwa zapachy. Następnie warto obserwować, jak zmienia się kompozycja w czasie i jak długo się utrzymuje. W zależności od indywidualnego zapachu skóry, efekty mogą być bardzo odmienne.